Početna strana > Hronika > Mark Almond: Kijev se naginje ka Vašingtonu
Hronika

Mark Almond: Kijev se naginje ka Vašingtonu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 14. januar 2009.

Nada da će utorak, 13. januar označiti i kraj rusko-ukrajinskog spora o gasu, koji je direktno pogodio na stotine hiljada potrošača u Evropi, pred kraj dana je potpuno ugašena.

BBC je, između ostalog, zanimalo da li je sukob dve zemlje oko gasa delom i posledica unutrašnjepolitičkih neslaganja i rivalstava u samoj Ukrajini.

To pitanje je postavljeno Marku Almondu, profesoru istorije na univerzitetu u Oksfordu i stručnjaku za istočnu Evropu.

"Deo onoga čega smo svedoci jeste unutrašnja politika u Ukrajini. Ukrajinska vlada se naginje ne toliko ka Evropskoj uniji koliko ka Vašingtonu. Naravno, Sjedinjene Države ne zavise od ruskog gasa koliko je to slučaj sa Evropom. Iz toga sledi da u ovoj krizi postoji igrač iza scene, u smislu da je Vašington spreman da podrži Ukrajince da budu netrpeljivi prema Rusima, i to na način na koji Evropljani sebi to ne mogu da priušte", kaže Almond za BBC.

Ukrajina nije dobila sve što je očekivala

Mark Almond kaže da je, gledano sa unutrašnjepolitičkog aspekta, Ukrajina zemlja koja nije dobila ono sve ono što je očekivala kada se posle Narandžaste revolucije, početkom 2005. godine, okrenula Zapadu.

"U vreme Narandžaste revolucije, ključno pitanje bio je vaš stav prema odnosima sa Rusijom. Problem je u tome što okretanje Zapadu nije rezultiralo i adekvatnom ekonomskom podrškom Zapada, a ukrajinskim političarima je, u aktuelnoj globalnoj krizi, još teže da obezbede ulazak dodatnih stranih investicija ili kredita u zemlju. Primer takvog trenda je taj što evropski političari mnogo manje podržavaju tzv. Narandžastu većinu u Kijevu nego u prethodnoj ovakvoj krizi, 2006. godine", kaže Almond.

On dodaje i da unutar "narandžaste" vladajuće većine u Ukrajini postoji i rivalstvo između predsednika Viktora Jušćenka i premijera Julije Timošenko.

"Predsednik Juščenko je u specifičnoj situaciji - popularnost mu je toliko opala da je teško videti kako bi mogao da ostane na položaju, osim u slučaju da se ne dogodi nešto dramatično i on uspe da se predstavi kao spasilac ili nacionalni heroj. Nasuprot njemu, koji gaji imidž čoveka koji poznaje finansije - a bio je i guverner narodne banke - na premijera Juliju Timošenko se uglavnom gleda kao na populistu koji često menja stavove. U poslednjih nekoliko dana ona govori da Ukrajina treba da iskoristi prihode od tranzita gasa preko svoje teritorije za socijalnu pomoć u ovoj dubokoj ekonomskoj krizi. Dakle, ona pokušava da se prikaže kao zaštitnik siromašnih i ugroženih", kaže Mark Almond.

Moguća je repriza

Sagovornik BBC-ja kaže da je repriza aktuelne gasne krize i sukoba Kijeva i Moskve itekako moguća, pogotovo ako se pogled upre samo u Ukrajinu:

"Čak i ukoliko Evropska unija uspe da isposluje nekakav sporazum prema kojem bi ruski gas ponovo krenuo ka Zapadu, Ukrajinci su u situaciji u kojoj Rusi žele da im povećaju cenu gasa na svetski nivo. Teško je videti kako bi, u aktuelnim ekonomskim okolnostima, Ukrajina mogla da plati tu, kako Rusi kažu, tržišnu cenu. Taj spor, dakle, i dalje nije rešen, i verovatno je da će ponovo biti otvoren pre predsedničkih izbora u Ukrajini sledećeg januara", kaže na kraju razgovora za BBC Mark Almond.

(BBC)